Zakup pierwszego wózka jest dla młodych rodziców dużym przeżyciem.
Dziesiątki odwiedzonych stron internetowych, przeczytane wszystkie możliwe do przeczytania fora internetowe, opinie o markach, modelach, innymi słowy zadanie domowe odrobione na piątkę z plusem, ba! nawet na szóstkę.
Tylko co z tego, skoro człowiek jak nic nie wiedział, tak dalej nic nie wie.
Termin porodu zbliża się nieubłaganie, a mama z tatą zaczynają już siwieć od nadmiaru informacji o wózkach, wózeczkach, wózuniach. Niestety informacje te, zdobyte tylko w teorii na nic się nie przydadzą, bo wózek dla dziecka to takie coś, co trzeba pomacać.
Trzeba wybrać się do sklepu i dotknąć, pojeździć po sklepie, sprawdzić budkę i wiele innych rzeczy. No właśnie, tylko na czym tak naprawdę trzeba skupić swoją uwagę?
Kryteria doboru wózka głębokiego, tak zwanej gondoli, są trochę inne niż kryteria doboru wózka spacerowego. Po kolei więc
Wózek głęboki – gondola
1. Amortyzacja – bardzo istotna sprawa dla noworodka i niemowlaka. Przez pierwsze kilka miesięcy życia, maleństwo korzystać będzie od jednej do kilku godzin dziennie z tego pojazdu, dlatego powinien mieć on konkretną amortyzację, która pozwoli na komfortowe spacerki bez wstrząsów
2. Długość gondoli – dziecko w pierwszym okresie życia rośnie bardzo szybko, a gondola powinna posłużyć mu przez około sześć miesięcy. Zimą powinna pomieścić jeszcze śpiworek lub kocyk do okrycia nóżek. Zauważmy zatem, by miała ona przynajmniej 75 cm długości ( w krótszej może się zrobić naszemu maluszkowi szybko za ciasno).
3. Koła – pompowane czy piankowe? Pompowane są zapewne trochę cięższe, natomiast zapewniają naszemu dziecku dużo lepszy komfort jazdy. Przy wózku głębokim skłaniałabym się polecać raczej koła duże, pompowane
4. Stelaż – stalowy czy aluminiowy? Wózki z aluminiowym stelażem są trochę droższe, lecz zapewne dużo lżejsze. Biorąc pod uwagę fakt, że wózek z dzieckiem trochę waży, to istotne jest każde możliwe obniżenie jego wagi
5. Budka – powinna być duża, wygodnie rozkładana i składana, najlepiej za pomocą jednej ręki. Powinna mieć też siateczkę, umożliwiającą wentylację w gorące dni.
6. Sposób składania – powinniśmy zwrócić uwagę, by wózek można było lekko i wygodnie złożyć.
7. Kosz na zakupy – jest to dość istotna sprawa, gdyż spacerując z dzieckiem i łącząc przyjemne z pożytecznym, można zaspacerować na ryneczek i kupić warzywa na obiad i owoce na podwieczorek dobrze byłoby gdyby do takiego kosza zmieściły się jeszcze ze dwie butelki wody
i koniecznie musi być do niego łatwy dostęp.
Kiedy dziecko wyrasta z gondoli, zaczyna siadać i chce na spacerach oglądać świat, możemy pomyśleć o zakupie spacerówki.
Co powinna mieć dobra spacerówka?
1. Oparcie – powinno być usztywnione, by dobrze przytrzymywało plecy maluszka, a także powinno rozkładać się do pozycji leżącej, gdyż nawet starszy niemowlak na spacerach będzie jeszcze dużo spał czy leżał.
2. Budka – tak jak w gondoli powinna być duża, by chronić dziecko przed słońcem i osłaniać od wiatru, wygodnie rozkładana i przewiewana.
3. Podnóżek – powinien być regulowany, by młodsze dziecko mogło swobodnie rozłożyć sobie na nim nóżki. Starszemu dziecku nóżki mogą zwisać swobodnie na spacerach, natomiast u młodszego dzieciątka nie jest to wskazane.
4. Siedzisko – oprócz usztywnionego oparcia, długość siedziska z oparciem powinna być taka, by umożliwiła dziecku wygodne leżenie i spanie.
5. Pasy – najlepsze są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, gdyż dobrze zabezpieczają maluszka.
6. Stelaż – biorąc pod uwagę, że spacerówka będzie służyć dziecku do około trzeciego roku życia, a dziecko wtedy swoje już waży, to dobrze byłoby zakupić spacerówkę jak najlżejszą.
7. Koła – dziecko jest coraz starsze i wstrząsy przestaną być dla niego uciążliwe, a piankowe koła są zdecydowanie lżejsze, dlatego przy spacerówce nie upierałabym się już tak na koła pompowane.
8. Kosz – powinien być do niego dobry dostęp, przy oparciu złożonym i rozłożonym, a także kosz powinien być obszerny, by pomieścić wiaderko z foremkami i wiele innych gadżetów.
Uff.. to byłoby chyba na tyle, z tych najważniejszych rzeczy.
Wiadomo, można jeszcze sprawdzić czy rączka jest regulowana, czy w spacerówce można wozić dziecko przodem i tyłem do kierunku jazdy, czy jest folia przeciwdeszczowa, moskitiera, czy jest pałąk w spacerówce, czy jest parasolka. Uważam jednak, że to nie są najistotniejsze sprawy, a przynajmniej nie takie, które by w znaczący sposób wpływały w komfort i jakość spacerów dla dziecka
Powodzenia
PS Jak dobrze, że mamy to już za sobą
9 comments
Ja jestem zadowolona z wózka anex sport, super wózeczek za przystępne pieniądze. Gondolka wyścielana bawełną z jonami srebra, materacyk kokosowy, bardzo przytulna. Fajne wstawki z ekoskóry łącznie z rączką-łatwa w czyszczeniu. W spacerówce też z ekoskóry jest pałąk, jak wiadomo dziecko brudzi wózek w takim wieku ciasteczkami dlatego to dobre rozwiązanie. Możliwość złożenia wózka z wpiętą spacerówką. Wózek jest godny polecenia
Hej. Mój wózek ma dużo zalet. Jest to polski wózek Anex Sport który ma:
Dużą gondole z materacem kokosowym
Duża i wygodną spacerówke z wkładka dla małego dziecka i okrywą na nózki
Lekka konstrukcja łatwa do składania
Duże pompowane skrętne koła
Regulowaną rączkę obszytą eco skórą
Dùża torba i pojemny kosz na zakupy
Folia i moskitiera w komplecie
I co ważne dobra cena 😀
Bardzo fajnie ujęłaś te wszystkie kluczowe punkty, na które trzeba zwracać uwagę, u nas wózek wielofunkcyjny akurat bo adamex barletta więc i gondola i spacerówka w jednym ale z jednej i drugiej opcji jesteśmy zadowoleni, gondola nawet większa niż radzisz bo 80 cm (może ciut więcej), amortyzacja świetna, a z drugiej strony blokada amortyzatora też bardzo przydatna, do tego super zwrotność więc generalnie jak dla mnie zakup bardzo udany
Jak dla mnie liczy się jakość wykonania i mobilność (żeby można było wygodnie wozić i chodzić na dłuższe spacery). Cena mniej trochę. Mam wózek Riko Vario, naprawdę bardzo przyjemny i przyjazny mamie po porodzie. Co odradzam? Kupowanie pod wpływem emocji – to najgorsza rzecz.
W naszej ofercie jest wiele ciekawych modeli wozkow wielofunkcyjnych, ktore spelnia oczekiwania nawet najbardziej wymagajacych rodzicow. Po wyrosnieciu z gondoli, dziecko przesiada sie w spacerowke – lekki, poreczny wozek, ktory nie zajmuje wiele miejsca.
U mnie sprawdza się na piątkę z plusem adamex. Wózek od nich śmiga jak marzenie, dosłownie. Jest bardzo zwrotny i lekki w prowadzeniu, zarówno ja jak i mój synek uwielbiamy spacery tym wózeczkiem. Dodatkowo bardzo podoba mi się dokładne i staranne wyprofilowanie gondoli dla maluszka, i to że jest dość pojemna i wentylowana co sprawdza się w ostatnie upały.
Dla mnie bardzow ażne przy zakupie wózka była funkcjonalność i wygoda prowadzenia. Zdecydowałam się na Barlettę od adamexu i jestem bardzo zadowolona, bo wózek super się sprawdza. Jest bardzo lekki, zwrotny dzięki czemu prowadzi się go bardzo dobrze. Bardzo szybko też można przejść z gondoli na spacerówkę co jest bardzo dużym plusem!
Anex, Adamex i jeszcze inne firmy. Te wózki są bardzo podobne. Wiele rzeczy jest ważnych ale taka prozaiczna jak kontakt do serwisu jest też bardzo ważny. Zanim kupicie wózek danej firmy sprawdźcie czy łatwo uzyskać telefon do serwisu i się tam dodzwonić 😀
Oj pamiętam pierwszy wózek, który okazał się niestety niewypałem 😛 Przy drugim dziecku porządnie przeszukałam internet w poszukiwaniu recenzji, parametrów itd. I kupiłam passo sport od euro cart, cenowo dosc tani, a jakosc super 🙂 gondola jest przestronna, wiec ciesze sie, ze pewnie dlugo bede z niej korzystac. Poza tym ma regulacje zaglowka 🙂 Wozek ma bardzo dobra amortyzacje, dzieki ktorej swobodnie sie nim spaceruje bez poczucia ciezkosci.